Tarnów, ul. Fabryczna 5b
608 008 392 kalibracja@dynamometryczne.pl
Profesjonalna kalibracja kluczy dynamometrycznych z certyfikacją

Co to są klucze dynamometryczne i ich rodzaje

rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucze dynamometryczne, to narzędzia stosowane do dokręcania połączeń z określoną siłą. Pozwalają na ustawienie i zastosowanie danego momentu, dzięki czemu śruby mogą zostać odpowiednio dokręcone, nie za słabo, ani nie za mocno. Narzędzia dynamometryczne mają szerokie zastosowanie m.in. w motoryzacji, budownictwie i różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je zarówno przy produkcji, jak i w serwisach pojazdów, maszyn oraz urządzeń. Użycie klucza dynamometrycznego jest konieczne nie tylko przy precyzyjnych pracach jak np. przy dokręcanie głowic silników czy świec żarowych, ale również przy różnego rodzaju konstrukcjach gdzie często potrzebne są bardzo duże siły. Również stosunkowo prosta czynność jaką jest wymiana kół samochodowych powinna być wykonywana przy użyciu klucza dynamometrycznego (zalecany moment różni się w zależności od producenta i modelu pojazdu).

Możemy wyróżnić różne typy kluczy dynamometrycznych, podstawowym kryterium podziału jest ich budowa i sposób działania.
- mechaniczne (klikowe) - najpopularniejsze i najczęściej stosowane, przy osiągnięciu ustawionego momentu wydają charakterystyczny dźwięk "kliknięcia"
- wskazówkowe - stosowane głównie do sprawdzania zastosowanej siły, pozwalają na śledzenie zadanego momentu
- elektroniczne - większość z nich łączy zalety i możliwości dwóch powyższych

Większość producentów kluczy mechanicznych stosuje konstrukcje oparte na sprężynie, ale można spotkać również narzędzia pozbawione tego elementu. Takie rozwiązanie stosuje np. firma Stahlwille. Oprócz najczęściej spotykanych i bardziej uniwersalnych kluczy regulowanych, możemy też spotkać klucze o stałej wartości siły. Nasza oferta obejmuje kalibrację wszystkich typów kluczy dynamometrycznych.